Każda osoba poszukująca pracy wie, jak trudnym jest to zadaniem. Często, pomimo setek wysłanych aplikacji nie otrzymujemy nawet zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zdać sobie sprawę, że może być to wynikiem źle napisanego CV. Częste błędy, które popełniamy sprawiają bowiem, że CV nie prezentuje się tak, jak powinno oraz nie zawiera najważniejszych informacji. Warto więc na nim popracować.

Dlaczego CV ma tak ogromne znaczenie?

Nie da się ukryć, że konkurencja na rynku pracy jest obecnie bardzo duża. Na każde ogłoszenie odpowiada więc wiele osób. CV jest pierwszym źródłem informacji o kandydacie. Jeśli pracodawca nie znajdzie tam wykształcenia, doświadczenia lub umiejętności, które mogą mu się wydać przydatne automatycznie odrzuca kandydata. Problem polega na tym, że bardzo często kandydaci posiadają odpowiednie kompetencje jednakże nie potrafią ich zaprezentować w dokumencie.

Minimum słów, maksimum treści

Zabierając się za pisanie CV warto zastanowić się jakie informacje warto przekazać pracodawcy. Nie ma sensu pisać o wszystkich doświadczeniach zawodowych czy odbytych kursach jeśli nie mają związku ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Myśląc, że przedstawiając długą listę swoich zalet i kompetencji zyskujemy silną pozycję. Tak naprawdę jednak sprawiamy, że naprawdę ważne i istotne dla pracodawcy nikną w zalewie informacji. Tymczasem większość osób rekrutujących pracowników za pierwszym razem czyta CV jedynie pobieżnie. Ukryte informacje o tym, że możemy sprawdzić się na danym stanowisku mogą sprawić, że zaprzepaścimy swoją szansę. Naprawdę nie warto ryzykować.

Wygląd ma znaczenie

Jeśli przed nami pisanie CV musimy zastanowić się nad tym jak dokument ten powinien wyglądać. Nie da się bowiem ukryć, że ma to niemałe znaczenie. Przede wszystkim powinien być maksymalnie czytelny., Wybierzmy więc odpowiednią wielkość liter oraz czcionkę, która będzie łatwa do odczytania. Stosujmy wypunktowania i pogrubienia, które zwrócą uwagę na to co ważne.
Poza tym możemy zadbać o ciekawy akcent, który ozdoby nasze CV – kolorowe elementy, ramki, ozdobny motyw na marginesie sprawić może, że dokument wyróżni się z tłumu. Jednocześnie jednak nie zapominajmy o tym, żeby nie przesadzić.