Ekologia jest w naszym życiu bardzo ważna – nie tylko pozwala chronić nasze środowisko przed szkodliwymi, zanieczyszczającymi je chemikaliami, ale pozwala też nam oszczędzać pieniądze. W codziennym życiu bardzo ważne jest to, by znaleźć powiązanie pomiędzy ekologicznymi zachowaniami, a dbaniem o stan naszych portfeli – dzięki temu łatwiej będzie nam zachowywać się w zgodzie z naturą! Ekologia może nam też wyjść na zdrowie – i to dosłownie!

Przeważnie sposoby na oszczędzanie polegają na tym, by zrezygnować z pewnych rzeczy, które są według na synonimami luksusu i przyjemności, na rzecz swojej spokojnej przyszłości. Ekologiczne postępowanie kojarzy nam się zatem z wyrzeczeniami i pewnego rodzaju ascezą, a przecież wcale nie musimy rezygnować ze wszystkiego. Chodzi tylko o to, by korzystać ze zdobyczy cywilizacji z umiarem i rozsądkiem, tylko wtedy gdy jest nam to absolutnie niezbędne.

Codziennie dojeżdżamy do pracy kilka kilometrów samochodem – tak jest po prostu szybko i wygodnie. Generuje to jednak sporo stresów z powodu braku miejsc parkingowych, stłuczek, które mogą przytrafić się każdemu, awarii auta, czy wreszcie korków na drodze. Można zatem spekulować, czy rzeczywiście po takim zestawieniu bilans jeżdżenia autem jest wciąż pozytywny? Czasem rzeczywiście nie mamy innego wyboru – gdy do pracy dojeżdżamy kilkanaście kilometrów, a wcześniej musimy zawieźć trójkę dzieci do różnych placówek. Jeśli jednak samochód mamy do swojej wyłącznej dyspozycji, to w okresie wiosenno-letnim możemy śmiało przesiąść się na rower! Kupno roweru to koszt kilkuset złotych, a jego eksploatacja jest kilkanaście razy tańsza niż eksploatacja auta! Wbrew pozorom pokonanie tych kilku kilometrów dziennie wcale nie jest aż takie męczące – po kilku dniach nabiera się kondycji i ten dystans przestaje być karkołomnym wyczynem.

Korzyści z dojeżdżania do pracy lub szkoły rowerem są znaczne. Po pierwsze – nie wydajemy pieniędzy na paliwo. Po drugie – nie stoimy w korkach. Po trzecie – rozgrzewamy się i rozbudzamy, dzięki czemu możemy już nie potrzebować kawy. Po czwarte – dbamy o kondycję, a po piąte – dbamy o środowisko naturalne, więc bilans przesiadki na rower jest zawsze dodatni! Wybieraj mądrze, postępuj ekologicznie!