Jak zmienić aranżację wnętrza? Efektowny rezultat można uzyskać przez zastosowanie niedrogich oklein. Dzięki nim ściany i meble otrzymają drugie życie. Na rynku wybór jest bardzo szeroki, a sam montaż nie należy do rzeczy trudnych.

Okleić można całe meble lub tylko wybrane elementy. Ciekawym rozwiązaniem jest także oklejenie drzwi czy nawet ścian. Wszystko uzależnione jest od powierzchni, musi być ona bowiem gładka, równa i odtłuszczona, aby klej dobrze się trzymał.

Okleiny meblowe doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu – sypialnie, salonie czy kuchni. Ciekawym pomysłem może być także ozdobienie nimi pokoju dziecinnego. Jest to łatwy sposób na przerobienie klasycznych mebli w nieco bardziej przyjazne dzieciom. Nowoczesne okleiny na meble nadają się także do oklejania blatów stołów, tych drewnianych, i tych szklanych. W przypadku stołu drewnianego trzeba jednak zadbać o to, aby powierzchnia okleiny została dodatkowo zalaminowana, uchroni ją to bowiem przed zarysowaniem.

Samo oklejanie mebli nie jest czynnością trudną, zwłaszcza, że okleina pokryta jest już warstwą kleju. Jednak najlepiej nie wykonywać tego samodzielnie, ale z udziałem drugiej osoby. Wówczas klejenie pójdzie o wiele sprawniej i precyzyjniej. Warto wcześniej przygotować sobie nożyczki lub specjalny nożyk (z trapezowym ostrzem), taśmy miernicze i ołówek.

Powierzchnia, która ma zostać oklejona powinna być wcześniej odpowiednio przygotowana. Należy ją więc oczyścić, wyrównać i pozbawić kurzu. Istotnym elementem jest także jej odtłuszczenie. Natomiast podczas oklejania surowego drewna dobrze jest zastosować bazę akrylową bądź inny preparat uszczelniający. Także specjalnego przygotowania wymaga sama okleina, jeśli nie jest fabrycznie dostosowana do konkretnego mebla. W tym celu należy naszkicować na odwrocie kształt mebla i wyciąć odpowiednią formę.

Nie zaleca się odklejać podkładu w całości, gdyż może powodować to powstanie nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Najlepiej więc robić to stopniowo nieustannie wygładzając oklejaną powierzchnię. Tutaj nieoceniona jest pomoc drugiej osoby. Nadmiar okleiny należy usunąć nożykiem.

Wybór okleiny zależy od gustu i indywidualnych preferencji. Asortyment w sklepach jest bardzo szeroki. Ciekawym rozwiązaniem są z pewnością ciekawe naklejki na drzwi, stoły i sprzęt AGD. Okleiny mogą mieć najróżniejsze motywy – roślinne, krajobrazowe, a nawet abstrakcyjne. Szeroka jest także ich gama kolorystyczna. Modele klasyczne imitują naturalne drewno i wciąż cieszą się największą popularnością.