Często przygotowując samochód na nadejście zimy ograniczamy się tylko i wyłącznie do wymiany opon. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nie jest to wystarczające działanie.

Zima bardzo często zaskakuje wielu kierowców już w listopadzie. Z tego powodu już pod koniec października powinniśmy rozpocząć przygotowania naszego auta na chłodniejsze dni. Warto zadbać przede wszystkim o widoczność na drodze. Z powodu obfitych opadów śniegu, jak i również śniegu z deszczem, niezbędne podczas jazdy będą sprawne wycieraczki, dzięki którym unikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. W zależności od stanu naszych wycieraczek, możemy wymienić tylko ich pióra lub też jeśli są bardzo zużyte, cały szkielet. Wycieraczki doskonale usuną opady na zewnątrz auta. Jednak co z szybami wewnątrz samochodu, które często parują? Warto wiedzieć, iż w wielu sklepach możemy zakupić specjalny preparat do smarowania szyb, dzięki któremu osadzanie pary wodnej na szybie będzie znacznie mniejsze, a my będziemy mogli cieszyć się komfortową jazdą.

Warto również zadbać o odpowiednią wentylację w naszym samochodzie. Po sezonie letnim należy dokładnie oczyścić klimatyzację, która była często używana. Jest ona przydatna również podczas zimy, ponieważ często zdarza się, iż rozpoczynając jazdę nasze szyby zaparują. Wówczas za pomocą klimatyzacji możemy szybko usunąć parę z naszych szyb. Nie należy także zapominać o wymianie płynów w naszym pojeździe. Bardzo ważna jest wymiana płynu do spryskiwaczy. W zimę temperatura często spada poniżej zera, z tego powodu używany przez nas płyn do spryskiwaczy powinien być na bazie alkoholu, aby nie zamarzł na naszej szybie podczas jazdy. Zanim wyruszymy w długą podróż w zimę, warto także odpowiednio przygotować hamulce. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża, z tego powodu powinniśmy poruszać się jedynie sprawnym pojazdem.

Wbrew pozorom przygotowanie samochodu do zimy nie jest takie trudne. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku istotnych szczegółach, które decydują o naszym bezpieczeństwie podczas jazdy.