Decydując się na remont całego mieszkania warto wziąć pod uwagę wiele rzeczy, aby później nie tylko uzyskany efekty był odpowiedni, ale również i to, żeby za miesiąc czy dwa ne okazało się, że konieczne jest zniszczenie pomalowanych ścian w celu dojścia do spalonej instalacji elektrycznej. Jak się przygotować do remontu, aby nie był on drogą przez mękę?

Przede wszystkim konieczne jest tutaj rozróżnienie, czy dany remont będziemy przeprowadzali samodzielnie, czy też za pomocą ekipy remontowej. Mogłoby się wydawać, że zlecając całość prac profesjonalnej ekipie remontowej pozbywamy się wielu problemów i remont będzie również przeprowadzony znacznie szybciej, jednak nie zawsze ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wszystko zależy tutaj od samej ekipy remontowej i nie warto wybierać „profesjonalistów”, którzy ogłaszają się na słupach ogłoszeniowych i przystankach autobusowych – dobry fachowiec nie narzeka na ilość zleceń i nie ma czasu na specjalne reklamowanie się, zwłaszcza w taki sposób. Największa reklamą dla dobrej ekipy remontowej jest polecanie jej przez dotychczasowych klientów. Tym samym warto rozpytać własnych znajomych i przyjaciół czy nie mają wiedzy na temat dobrej ekipy remontowej. Co prawda nie są to małe koszty i czasami trzeba poczekać na termin odrobinę dłużej, to jednak z pewnością warto!

Zabezpieczenie sprzętu.
Przygotowując się do remontu trzeba wynieść z mieszkania wszystkie niepotrzebne sprzęt, które mogłyby nie tylko przeszkadzać, ale również ulec uszkodzeniu – jeżeli jednak nie mamy możliwości przeniesienia np. szafy, to konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie poprzez chociażby oklejenie folią malarską. Tym prostym i zarazem tanim sposobem zabezpieczymy ją przez kapiącą z sufitu farbą. Tak samo powinniśmy postąpić chociażby z podłogą, jeżeli nie zamierzamy jej remontować!

Zakup materiałów
Kluczowy w każdym remoncie jest zakup wszystkich materiałów remontowych w odpowiedniej ilości. Nie ma chyba nic gorszego niż brak farby podczas malowania w sobotę, kiedy to sklep z farbami otworzony zostanie dopiero w poniedziałek – na każdym opakowaniu powinno być wyraźnie napisane jaką wydajność ma dana farba czy klej. Weźmy zawsze odrobinę więcej!

Podsumowując, powyższe przygotowania to zaledwie niewielka ilość czynności, które rzeczywiście trzeba wykonać przed remontem. Warto ocenić również stan tych rzeczy, których nie zamierzamy remontować i wymieniać, czy rzeczywiście nie warto tego zrobić jednocześnie.