Drony (z ang. unmanned aerial vehicle UAV) stają się coraz popularniejsze, także i w Polsce. Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są np. w celach marketingowych w celu promowania danej marki czy firmy. Dzięki nim można nadzorować różnego typu wydarzenia itd.

Drony cieszą się coraz większym zainteresowaniem, coraz częściej stosowane są podczas różnych akcji marketingowych i promocyjnych. Wykorzystuje się je m.in. do prezentacji nowych produktów, które dopiero wchodzą na rynek. Po takie rozwiązanie sięgają także Państwo Młodzi podczas sesji ślubnych. Drony pozwalają bowiem na wykonanie fotografii z nietypowych ujęć, dzięki temu powstaje oryginalna pamiątka na całe życie.

Statki bezzałogowe powietrzne stosowane są również do rejestrowania wydarzeń sportowych z lotu ptaka. Nowoczesna technologia pozwala nawet na uzyskanie obrazu w rozdzielczości 4K i full HD. Sprawdzają się dobrze w przypadku różnych dyscyplin sportowych, gdzie akcja rozgrywana jest szybko i przydatni są operatorzy precyzyjni. Z dronów korzystano już m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Na eventach i imprezach marketingowych czy firmowych drony znajdują zastosowanie do zapewnianie bezpieczeństwa gości. Statki bezzałogowe powietrzne z zamontowanymi kamerami umożliwiają monitorowanie przebiegu całej imprezy masowej, a tym samym wczesne wykrywanie wszelkich zagrożeń, które ciężko jest zauważyć w inny sposób.

Coraz częściej mówi się w ostatnim czasie o wykorzystaniu dronów w celach transportowych np. w celu skrócenia czasu dostarczania przesyłek kurierskich do klientów (myśli o tym np. firma Amazon). Zastosowań pojawia się coraz więcej. Największe firmy i koncerny od lat sięgają po takie bezzałogowe statki powietrzne, które są efektowne i atrakcyjne dla odbiorców. Wciąż jednak używanie dronów w wielu przypadkach wymaga uzyskania przez ich operatorów wielu pozwoleń, licencji i certyfikatów. Dotyczy to m.in. wykorzystywania przestrzeni powietrznej przez posiadaczy dronów.

.Drony nieustannie zyskują na popularności i z pewnością będzie tak w najbliższej przyszłości. Znajdują one coraz więcej zastosowań, wykorzystywane są w wielu branżach i gałęziach przemysłu np. fotografii, marketingu, ratownictwie, geodezji. W wielu przypadkach stanowią także hobby dla wielu osób i w sklepach można dostać również modele rekreacyjne. Wykorzystywane są także w celach naukowych np. do monitorowania obszarów podbiegunowych do pomiary grubości warstwy ozonowej czy zliczenia populacji fok i morsów.