Atopowe zapalenie skóry to choroba, która charakteryzuje się niezwykle uciążliwymi objawami – uporczywym świądem, zaczerwieniem, suchością i rogowaceniem skóry oraz pojawianiem się różnorodnych zmian skórnych (grudek, pęcherzyków, liszajów i plam). Szybka diagnoza pozwala rozpocząć właściwą terapię, która w większości przypadków polega na używaniu kremów i maści przeciwzapalnych, przyjmowaniu leków przeciwuczuleniowych lub poddawaniu się zabiegom fototerapii. Bez względu na rodzaj podjętego leczenia kwestią podstawową jest właściwa pielęgnacja skóry z AZS, która może w sposób znaczący złagodzić nieprzyjemne objawy i zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.

Preparaty do pielęgnacji skóry z AZS

Skóra dotknięta AZS wymaga odpowiedniej pielęgnacji (i to zarówno w okresie wyciszenia choroby, jak i podczas występowania nasilonych objawów). Właściwa pielęgnacja jest niezwykle ważna – nie tylko pozwala złagodzić objawy, ale w przypadku łagodnego przebiegu schorzenia może okazać się wystarczającym sposobem na walkę z chorobą. Atopowe zapalenie skóry wymaga przede wszystkim pielęgnacji, która gwarantuje:
– odbudowanie bariery ochronnej skóry,
– uzupełnienie niedoborów lipidów,
– zmniejszenie nadmiernego odparowywania wody,
– odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia,
– zapobieganie rozwojowi stanów zapalnych,
– łagodzenie podrażnień, zaczerwienienia i swędzenia.

Pielęgnacja tego typu jest niezwykle wymagająca. Dlatego też osoby borykające się z chorobą powinny wybierać preparaty pielęgnacyjne, które w swoim składzie zawierają między innymi:
– oleje mineralne, wazelinę i wosk (które tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną),
– lipidy (które uszczelniają przestrzeń międzykomórkową i hamują odparowywanie wody z naskórka),
– kwas hialuronowy (który nawilża skórę od wewnątrz),
– glicerynę (która wiąże wodę i zapobiega jej odparowywaniu),
– wyciągi z rabarbaru i selernicy (które łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia skóry oraz zmniejszają skłonność do świądu).
Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż wszystkie preparaty powinny być pozbawione substancji zapachowych, barwników i parabenów, które mogą nasilić nieprzyjemne objawy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej, gdyż w tym przypadku można mieć pewność, iż będą to preparaty o odpowiednim składzie.

Codzienne zalecenia

Podstawowym zaleceniem w przypadku skóry atopowej jest jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Dodatkowo warto w codziennym życiu stosować się do kilku podstawowych zasad, które mogą w znaczący sposób zminimalizować objawy i poprawić komfort życia. Podstawowe zalecenia to:
– unikanie zadymionych, klimatyzowanych, zakurzonych i brudnych pomieszczeń,
– wyeliminowanie wszelkich substancji uczulających,
– unikanie basenów z chlorowaną wodą,
– pozbycie się z garderoby ubrań z domieszką wełny,
– zamiana kąpieli na prysznic,
– kąpiele w słonej wodzie,
– pranie ubrań i pościeli w specjalnych proszkach przeznaczonych dla alergików,
– delikatne osuszanie skóry miękkim ręcznikiem (bez nadmiernego pocierania),
– wyeliminowanie aromatyzowanych produktów i kosmetyków,
– dodawanie do kąpieli środków natłuszczających.
Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby nosić odpowiednie ubranie – luźne i wyprodukowane z naturalnych.

Atopowe zapalenie skóry to choroba niezwykle uciążliwa, która potrafi w znaczący sposób uprzykrzyć codzienne życie. Wprawdzie jej całkowite wyleczenie jest niemal niemożliwe (gdyż choroba ma charakter przewlekły i wykazuje tendencje nawracające), to jednak można skutecznie minimalizować jej nieprzyjemne objawy. Podstawą jest właściwa pielęgnacja skóry oraz stosowanie się do pewnych zaleceń, co może znacznie zmniejszyć dyskomfort związany z chorobą.

Więcej na temat AZS znajdziesz na http://www.febumed.com.pl/artykuly/azs/